Nawet najszlachetniejsze metale świata - złoto, srebro, platyna ulegają wpływowi czasu. Ograniczenie wpływu czasu i utrzymanie ich w dawnej świetności wymaga odpowiedniej troski oraz pielęgnacji.
Złoto i srebro to kruszce o wszechstronnym zastosowaniu, łatwe w obróbce i podatne na działanie czynników fizyko-chemicznych. Metal poprzez styczność z innymi przedmiotami (o podobnej twardości) ulega porysowaniu i zmatowieniu. Są to tzw. uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzenia te mogą doprowadzić do bardzo głębokich zarysowań i odkształceń uniemożliwiających w ten przywrócenie dawnej świetności.
"Środki chemiczne" poprzez wnikanie w szczeliny powodują zabrudzenia i oksydację metalu. Agresywne środki chemiczne mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń powierzchni i połączeń (pęknięcia lutów itp.). Ponadto wszystkie powierzchnie zdobnicze (piaskowanie, szczotkowanie, młotkowanie, satynowanie, diamentowanie, grawerowanie, rodowanie, złocenie itp.) wymagają odpowiedniego traktowania i troski.
Pamiętaj jednak, iż powierzchnie piaskowane, szczotkowane, młotkowane, satynowane, diamentowane, grawerowane, rodowane, złocone itp. z biegiem czasu ulegną wytarciu czy zmatowieniu i tylko odpowiednia troska może ten proces znacznie opóźnić.
Z pośród metali szlachetnych na największe zanieczyszczenia i uszkodzenia narażone jest srebro. Ze względu na dość niską twardość w porównaniu z innymi metalami szlachetnymi srebro ulega uszkodzeniom mechanicznym. Pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych i tlenu srebro ulega procesom chemicznym powodując tzw. oksydacje metalu (czernienie). Aby zapobiec w/w efektom należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
1. Bezwzględne ściąganie biżuterii podczas jakichkolwiek prac mogących uszkodzić metal (sprzątanie, mycie rąk i naczyń, kąpiele, naprawy sprzętów itp.). Z doświadczenia proponujemy ściąganie biżuterii podczas mycia rąk, mycia naczyń, wykonywania prac spożywczych (mieszanie ciast, mąk itp), prania, przytrzymywania twardych przedmiotów. Ponadto radzimy uważać podczas zamykania klamek itp.
2. Ograniczanie styczności z środkami chemicznymi i pielęgnacyjnymi tj. proszkami do prania, detergentami, środkami czystości, pilingami, kremami itp.
3. Częste czyszczenie biżuterii przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem amoniaku, cytryny lub delikatnego płynu do naczyń. Polerować za pomocą miękkiej szmatki. Kamyczki czyścić od wewnętrznych powierzchni biżuterii przy pomocy szczoteczki do zębów i w/w kąpieli. Ze względu na związki fluoru i chloru nie należy stosować pasty do zębów. Biżuterię po kąpieli najlepiej wypłukać w ciepłej wodzie i wysuszyć przy pomocy np. suszarki do włosów. Unikać sytuacji pozostawiania wilgotnej biżuterii. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie biżuterii w kąpieli z dodatkiem amoniaku i poddanie działaniu ultradźwięków. Drgania, powodują oderwanie brudnych cząsteczek od metalu. Taki zabieg można wykonać w lepszej pracowni jubilerskiej - proszę zapytać o czyszczenie w myjce ultradźwiękowej. Do czyszczenia można również stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne tj. np do czyszczenia złota produkt GOLDBAD i srebra SILBERBAD.
4. Biżuterię rzadko używaną przechowywać należy w miejscu z ograniczonym dostępem tlenu np. w czystej szmatce i w hermetycznie zamykanym woreczku foliowym (torebeczki foliowe z zaciskiem strunowym). Biżuterię można również owinąć szczelnie w folię aluminiową. Takie zabezpieczenie ogranicza dostęp tlenu i zapobiega tworzeniu się czarnego nalotu tzw. tlenku.
5. Raz na pół roku należy powierzyć biżuterię w ręce specjalisty (złotnika - jubilera) celem odnowy.
Jubiler Eminence